Przychodnia Weterynaryjna Na Polance
REJESTRACJA
tel. 61 872 30 06

ZAPRASZAMY
pn - pt 8.00 - 20.00
sobota 9.00 - 15.00
niedziela - nieczynne
PARKING
Jesteśny na Facebook'u
USŁUGI
WARTO WIEDZIEĆ
ARCHIWUM


Choroby odkleszczowe - BORELIOZA

Borelioza psów wywoływana jest przez krętki, B. burgdorferi , przenoszone przez kleszcze z rodzaju Ixodes.

OBJAWY
Pierwsze objawy nie są charakterystyczne. Może wystąpić osłabienie, utrata apetytu, czasem gorączka.

Kulawizny będące konsekwencją zapalenia stawów występować mogą po kilku dniach do kilku miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów.

W przebiegu pełno objawowej boreliozy psów obserwuje się ostre, asymetryczne zapalenie stawów (nadgarstki, łokcie i barki) oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych (nerek i wątroby).

Często obserwowane uszkodzenie nerek jest konsekwencją zapalenia kłębuszków nerkowych mającego podłoże immunologiczne. W przebiegu boreliozy stwierdzano powiększenie wątroby oraz wzrost aktywności enzymów wątrobowych w surowicy krwi.

Do innych objawów należą powiększenie węzłów chłonnych oraz objawy neurologiczne (porażenie nerwów twarzowych, zmiana zachowania czy też ataki padaczkowe).

ROZPOZNAWANIE

Wykonuje się badanie krwi. W naszej Przychodni dostępny jest szybki test SNAP 4Dx. Test ten po za boreliozą wykrywa również erlichiozę, anaplazmozę, dirofilariozę.

ZAPOBIEGANIE

Po pierwsze:

  • Systematyczne zabezpieczanie zwierzęcia przed kleszczami (preparaty stosowane na kark typu spot-on lub obroże).
    Lekarz weterynarii najlepiej doradzi Państwu jakie preparaty będą najlepsze.
  • Po każdym spacerze starannie przeglądajmy sierść naszego pupila w celu usunięcia kleszczy. Jeśli potrafimy, usuwamy kleszcza samodzielnie. Pamiętajmy, że należy to robić w odpowiedni sposób. W żadnym wypadku nie smarować go masłem, kremem ani nie polewać wodą. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z prawidłowym usunięciem kleszcza, udajmy się do lekarza weterynarii.

Po drugie:

Szczepienie przeciwko boreliozie, babeszjozie psów.

W Polsce jest też dostępna szczepionka, która zabezpiecza przed tą chorobą. Zawiera ona europejski szczep krętków Borrelia burgdorferi i jest przeznaczona wyłącznie dla psów.

Pierwsze szczepienie (podstawowe) powinno mieć miejsce w 12 tygodniu życia psa, a jego drugą dawkę podajemy w odstępie 2-3 tygodni od pierwszego szczepienia. Szczepienie przypominające powtarza się co roku już w jednej dawce. Warto wybrać optymalny moment szczepień tak, aby wypadał on zawsze przed sezonem kleszczy. Lekarz weterynarii udzieli Państwu wszelkich informacji.

Designed by TemplateMo.com Web Graphics downloaded from DH Website Templates