Przychodnia Weterynaryjna Na Polance
REJESTRACJA
tel. 61 872 30 06

ZAPRASZAMY
pn - pt 8.00 - 20.00
sobota 9.00 - 15.00
niedziela - nieczynne
PARKING
Jesteśny na Facebook'u
USŁUGI
WARTO WIEDZIEĆ
ARCHIWUM

CHIRURGIA

Operacje wykonywane są przez specjalistę chirurgii Panią doktor Katarzynę Marciniak.

Jesteśmy jedną z nielicznych placówek, które standardowo wykonują większość zabiegów i operacji na ZNIECZULENIU WZIEWNYM. Starannie dobieramy narkozę do danego pacjenta.

Po większości naszych operacji pacjenci nie wymagają kołnierzy ani ubranek. Zabiegi rutynowe (sterylizacje kotek, suczek) wykonywane są metodą hakową z małego cięcia, ze szwami śródskórnymi.

reportaż...

Do znieczulenia pacjentów wykorzystujemy najnowocześniejsze środki anestetyczne. Podczas znieczulania najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo, bezbolesność (analgezja), uspokojenie oraz szybkie wybudzenie.

Jakie jest ryzyko anestezjologiczne?

W obecnych czasach mamy dużo większe możliwości monitorowania stanu pacjenta przed jak i trakcie operacji. Przed każdym znieczuleniem badamy zwierzę, staramy się zminimalizować ryzyko znieczulenia. Wykorzystujemy anestetyki bezpieczne, nowoczesne i sprawdzone.

Profesjonalna premedykacja pacjenta oraz narkoza wziewna dają nam ogromny komfort pracy i świadomość dużego bezpieczeństwa.

Jakie badania należy wykonać przed znieczuleniem?

Każdy pacjent przechodzi ogólne badanie kliniczne - oglądanie, omacywanie, osłuchiwanie co daje nam ogólny pogląd na kondycje czworonoga.

Badanie krwi przed znieczuleniem pozwala na ocenę pracy nerek i wątroby. Nawet bez wcześniejszych objawów klinicznych może się okazać że pacjent cierpi na niewydolność któregoś z narządów wewnętrznych.

Oferujemy Państwu szeroki zakres badań przedzabiegowych. Panel badań dobieramy w zależności od gatunku, rasy, wieku, stanu zdrowia naszego podopiecznego.

U zwierząt pediatrycznych, starszych, w złym stanie ogólnym, czy też przewlekle chorych żeby móc zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas zabiegu wykonujemy po za badaniem krwi zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej, badanie moczu czy też EKG.

Jakie mamy rodzaje znieczuleń?

ZNIECZULENIE INFUZYJNE (narkoza tradycyjna) - leki podawane są w zastrzyku, na ogół domięśniowym a później dożylnym.

NARKOZA ODWRACALNA - rodzaj znieczulenie infuzyjnego (krótkie, rutynowe zabiegi), po zabiegu wyłącza się działanie anestetyku jedną iniekcją.

NARKOZA WZIEWNA - po wyłączeniu świadomości, bólu i zwiotczeniu pacjenta do dróg oddechowych wprowadzana jest rurka intubacyjna. Anestetyk (ciecz lotna) wdychany jest przez pacjenta bezpośrednio do układu oddechowego. Środki znieczulające wziewne zapewniają najlepszą kontrolę znieczulenia oraz praktycznie natychmiastowe odzyskanie przytomności po znieczuleniu. W naszej Lecznicy do znieczulenia wykorzystujemy Izofluran. W związku z powyższym jest to najbezpieczniejsza forma narkozy, jedyna u pacjentów z padaczką, objawami neurologicznymi, pacjentów starszych, przy wszystkich dłuższych operacjach.

Jak wygląda sala operacyjna? Jak sterylizujemy narzędzia?

Tu możecie Państwo zajrzeć na naszą część tzw. czystą.

sala operacyjna...

Narzędzia chirurgiczne autoklawowane są jako zestawy (opakowane w specjalne folie) w wysokiej klasy autoklawie.

przygotowanie narzędzi chirugicznych...

Jak właściciel przygotowuje zwierzę w domu?

Przed każdą planowana operacją zalecana jest głodówka 12-24 godziny (nie dotyczy gryzoni oraz pacjentów pediatrycznych - ustalane jest to indywidualnie). Około 4 godziny przed zabiegiem należy odstawić wodę. Pusty żołądek zmniejsza ryzyko wymiotów podczas i po znieczuleniu.

Zalecane jest wykonanie badania krwi przed każdym znieczuleniem. W uzasadnionych przypadkach wykonujemy zdjęcia klatki piersiowej oraz dodatkowe badania (moczu, EKG, biopsji itp.)

Czy moje zwierzątko będzie miało szwy?

W wielu zabiegach nie ma szwów skórnych, a pacjent ma wyłącznie szwy wchłaniane -śródskórne, które nie wymagają usunięcia. Przy niektórych operacjach chirurgicznych np. rozległych guzach, ranach szarpanych zakładamy typowe szwy skórne. Wtedy ranę należy zabezpieczyć tak aby zwierzę nie mogło jej lizać czy drapać - przez odpowiedni kaftanik czy kołnierz. Zdejmujemy takie szwy po około 10-14 dniach od operacji.

Czy mój czworonożny przyjaciel będzie cierpiał po operacji?

Wydawać by się mogło że zwierzęta nie czują bólu, a odczuwają go tak samo jak ludzie. Wszystkie zwierzęta odczuwają ból, tyle tylko że mogą tego nam nie okazywać.

To jak silny ból pacjenci odczuwają po zabiegach zależy od rodzaju wykonanej operacji.

Mniej boli po zabiegu typu ekstrakcja kiełków mlecznych, czy wycięciu małego znamienia. Operacje ortopedyczne, obszerne wycinanie guzów daje duży dyskomfort po zabiegu.

Dobieramy środki przeciwbólowe, przeciwzapalne indywidualnie dla naszych podopiecznych. Dysponujemy widzą na temat uśmierzania bólu oraz szeroką gamą dostępnych leków z tej grupy.

Designed by TemplateMo.com Web Graphics downloaded from DH Website Templates