Przychodnia Weterynaryjna Na Polance
REJESTRACJA
tel. 61 872 30 06

ZAPRASZAMY
pn - pt 8.00 - 20.00
sobota 9.00 - 15.00
niedziela - nieczynne
PARKING
Jesteśny na Facebook'u
USŁUGI
WARTO WIEDZIEĆ
ARCHIWUM


Sterylizacja, kastracja i antykoncepcja

PRZED KAŻDYM ZABIEGIEM I OPERACJĄ WYMAGAJĄCĄ ZNIECZULENIA OGÓLNEGO PACJENTA ZALECANE JEST:

WYKONANIE BADANIA KRWI ORAZ ZDJĘCIA PRZEGLĄDOWEGO KLATKI PIERSIOWEJ

Co powinnismy wiedzieć?

Ten temat bardzo często pojawia się w naszej Lecznicy. Sporo informacji na ten temat znajduje się w Internecie oraz w prasie. W poniższym artykule znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące płodności naszych futrzastych przyjaciół.

Jakie mamy możliwości skutecznej antykoncepcji u zwierząt?

Możemy wybrać sterylizację/kastrację lub leki hormonalne.

Sterylizacja - chirurgiczne usunięcie narządów płciowych u suczki, kotki, fretki, królicy (macicy wraz z jajnikami).

Kastracja jest to zabieg polegający na usunięciu gonad czyli jąder u samca - psa, kota, fretki, królika. W niektórych krajach również samice poddawane są kastracji - podczas zabiegu chirurgicznego wycinane są tylko jajniki, a macica pozostaje.

Antykoncepcja hormonalna - polega na odroczeniu cieczki lub rui przez podanie tabletek lub zastrzyków hormonalnych.

W przypadku leków hormonalnych istnieje ryzyko wystąpienia ropomacicza, guzów sutka, cukrzycy czy też przełamanie blokady i zajście w ciążę.

Metoda ta jest w miarę bezpieczna pod warunkiem stosowania leków nowej generacji oraz przestrzegania terminów i okresu podawania leków wyznaczonych przez lekarza prowadzącego.

Co powinniśmy wiedzieć o sterylizacji suczki?

Jest to rutynowy zabieg wykonywany w naszej Przychodni. Wykonywany jest metodą hakową z małego cięcia. Szwy śródskórne same się rozpuszczają, nie wymagają usuwania. Nasze pacjentki raczej nie muszą nosić kołnierzy czy też ubranek.

Reportaż...

Kiedy należy wykonać zabieg sterylizacji suczki?

Zabieg ten najbezpieczniej wykonać między pierwszą a drugą cieczką.

Wczesna sterylizacja - miedzy pierwszą a drugą cieczką zapobiega powstawaniu nowotworów gruczołu mlekowego u suk.

Za najlepszy moment na zabieg uważa się okres spokoju płciowego czyli 3 miesiące po cieczce a najpóźniej 1 miesiąc przed następną cieczką. W tym okresie wiadomo że suczka nie dostanie po zabiegu ciąży urojonej i laktacji. Zabieg ten też może zostać bezpiecznie wykonany również 2 tygodnie po cieczce.

Sterylizacja kotki, kiedy ją wykonać? Jak długo kotka wraca do formy?

Sterylizacja jest najbezpieczniejszym sposobem antykoncepcji u tego gatunku. Wykonujemy ten zabieg praktycznie w każdym momencie ze względu na specyficzny przebieg cyklu rujowego (kotka jest zwierzęciem poliestralnym sezonowo - rujki występują najczęściej gdy wydłuża się dzień świetlny). Przy profesjonalnym wykonaniu zabiegu kotka praktycznie nie zauważa zabiegu, a z relacji właścicieli wiemy że już tego samego dnia wskakuje na lodówkę.

Ciecie ma długość około 1 cm. Większość kotek nie potrzebuje ubranka czy kołnierza ochronnego po zabiegu.

Reportaż...

Dlaczego zaleca się kastrację psa?

Klasyczna kastracja również wykonywana jest z jednego małego cięcia, zakładamy szwy śródskórne, pacjent nie potrzebuje zabezpieczenia rany.

Reportaż...

Zalecana w celu osłabienia agresji, włóczęgostwa, znaczenia terenu moczem. Medyczne wskazania to zapobieganie nowotworom, rozrostowi prostaty, leczenie w przypadku przerostu, cyst w obrębie prostaty. Kastracja jest leczeniem z wyboru przy nowotworach jąder, hepatoidanych guzkach w obrębie odbytu, dermatozach hormonozależnych.

Kiedy kastrować psa?

Zalecamy kastrację psów po zakończonym okresie wzrostu. Przypada to w zależności od rasy w okolicach 12-15 miesiąca życia.

Wskazaniem u pacjentów starszych są miedzy innymi przerost lub cysty prostaty, guzy jąder.

Wnętrostwo - jądra nie zstąpiły do worka mosznowego a znajdują się w jamie brzusznej lub okolicach kanału pachwinowego - wymaga również kastracji. Taki samiec nie powinien być rozmnażany, istnieje ryzyko że ta cecha będzie przekazywana potomstwu. Dodatkowo jądra które pozostają w jamie brzusznej mają tendencje do nowotworzenia.

Czy kastrować kocura?

Płodne samce tego gatunku bardzo często znaczą teren, co wiąże się z intensywnym zapachem moczu w całym domu. Zdecydowanie zalecamy kastrację.

Niekastrowane koty maja bardzo silny instynkt ucieczek, koty wychodzące często toczą walki terytorialne. Wracają pogryzione, rany trudno się goją. Większość chorób zakaźnych (miedzy innymi FIV, FeLV) przekazywanych jest podczas krycia lub pogryzień.

Designed by TemplateMo.com Web Graphics downloaded from DH Website Templates