Przychodnia Weterynaryjna Na Polance
REJESTRACJA
tel. 61 872 30 06

ZAPRASZAMY
pn - pt 8.00 - 20.00
sobota 9.00 - 15.00
niedziela - nieczynne
PARKING
Jesteśny na Facebook'u
USŁUGI
WARTO WIEDZIEĆ
ARCHIWUM

LIPIEC MIESIĄCEM ZDROWYCH ZĘBÓW

Każdy wie jak ważne są zdrowe zęby. To, że należy o nie dbać wiedzą nawet najmłodsi. A czy zwracamy wystarczająco dużo uwagi na stan jamy ustnej naszych zwierzaków? Odpowiednia higiena jamy ustnej naszych czworonożnych przyjaciół jest równie ważna co odpowiednia higiena jamy ustnej u ludzi. Jej brak prowadzi do rozwoju chorób zębów oraz przyzębia, co przyczynia się do spadku masy ciała w wyniku silnej bolesności przy pobieraniu pokarmu, nieustającego nieprzyjemnego oddechu, a także złego ogólnego stanu zdrowia. Ponieważ temat jest ważny, po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "Miesiąc Zdrowych Zębów Pedigree".

Ale to nie wszystko! Mając świadomość, że problemy stomatologiczne są równie poważnym problemem u psów jak i u kotów, rozszerzyliśmy naszą akcję także o miauczących braci mniejszych!

Od 8 do 31 lipca zapraszamy wszystkich szczekających i miauczących pupili (wraz ze swoimi właścicielami, samotne wycieczki są zakazane :-) ) na bezpłatne badanie stanu uzębienia w naszej Przychodni. Ponadto w lipcu udzielamy 10% upustu na podstawowe zabiegi stomatologiczne oraz na produkty związane z profilaktyką chorób jamy ustnej, a także 5% upustu na diety stomatologiczne. Lista zabiegów obejmujących promocję oraz dokładne informacje dostępne pod nr 618723006 lub w lecznicy. Serdecznie zapraszamy!

I jeszcze kilka uwag technicznych :-):

  • na wizytę najlepiej umówić się wcześniej - bezpośrednio bądź telefonicznie pod nr 61 872 30 06
  • wizyta w ramach akcji obejmuje ocenę stanu zdrowia jamy ustnej oraz poradę co do dalszego postępowania, nie obejmuje natomiast badania klinicznego pacjenta oraz porad dotyczących innych schorzeń

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega i jak wygląda badanie jamy ustnej?
Badanie rozpoczyna się od oględzin głowy - lekarz patrzy czy nie ma obrzęków na wargach górnych, dolnych, czy nie ma bolesności podczas omacywania, a następnie delikatnie odchyla wargi górne, tzw. fafle sprawdzając wygląd zębów pod kątem obecności kamienia i osadu. Ocenia również zapach z pyszczka świadczący o procesie "psucia się" uzębienia.Tę samą czynność lekarz wykonuje z żuchwą, sprawdza stan poszczególnych zębów i jeśli cierpliwość futrzaka na to pozwala - ocenia ich ruchomość. Lekarz wykonuje również badanie niewidocznej gołym okiem płytki bakteryjnej w świetle ultrafioletowym.

Od jakiego wieku i jak często powinno się badać stan jamy ustnej?
Badanie jamy ustnej powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej, żeby zwierzak przyzwyczaił się do rutynowych czynności wykonywanych podczas badania. Stomatologiczne badanie kontrolne powinno wykonywać się co pół roku.

Czy powinno usuwać się zęby mleczne?
Mleczne zęby na podłodze w domu możemy spotkać z reguły między trzecim a siódmym miesiącem życia futrzaka. Jeśli po tym czasie któryś z mleczaków nie wypadł należy udać się do lekarza weterynarii, który usunie przetrwałego mleczaka. Nie usunięcie takiego zęba spowoduje wadę zgryzu i odkładanie jedzenia między zębami, co w rezultacie prowadzi do odkładania kamienia i zapalenia.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Prawidłowa dbałość o higienę jamy ustnej to przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów naszego zwierzaka. Opóźnia to bądź wręcz eliminuje odkładanie płytki nazębnej, zapobiegając tym samym występowaniu chorób przyzębia. Do mycia zębów należy stosować preparaty przeznaczone specjalnie dla zwierząt, ponieważ nie trzeba ich spłukiwać, nie zawierają trującego dla zwierząt fluoru, a także sody, detergentów i soli oraz mają niezwykle atrakcyjny smak, np. wątróbki, kurczaka lub wołowiny. Oprócz czyszczenia zębów warto stosować specjalne gryzaki dentystyczne. Gryzaki są szczególnie istotne w przypadku zwierząt agresywnych u których czyszczenie zębów jest niemożliwe. Jako naturalny gryzak doskonała jest surowa marchew, oczywiście cała. Sprawdzają się też gryzaki enzymatyczne, rozpuszczające płytkę bakteryjną. Istnieją również gumowe zabawki masujące zęby i dziąsła podczas zabawy. W ramach profilaktyki można również zastosować suplementy przeciwdziałające powstawaniu kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej na powierzchni zębów. Redukując ilość bakterii w jamie ustnej, zmniejszają tym samym nieprzyjemny zapach. Szczegółowe informacje dotyczących tych produktów uzyskają Państwo w naszej Przychodni. Odpowiednie żywienie - pies gryząc odpowiednio twarde pożywienie oczyszcza sobie zęby sam, dlatego tak ważne jest prawidłowe żywienie. Karmiąc zwierzę tylko miękkimi karmami lub domowym jedzeniem, sprawimy, że będzie będzie on bardziej narażony na odkładanie się kamienia nazębnego. Wiele karm suchych, dzięki specjalnemu kształtowi usuwa mechaniczne płytkę nazębną, a dzięki odpowiednim czynnikom, które wpływają na skład chemiczny śliny opóźniają odkładanie się płytki i przemianę jej w kamień nazębny. Takie karmy również dostępne są w naszej Przychodni.

Jakie są konsekwencje braku higieny jamy ustnej u psów i kotów?
Zarówno u ludzi jak i u zwierząt brak higieny jamy ustnej prowadzi do rozwoju chorób zębów oraz przyzębia. Odkładająca się płytka nazębna nie jest widoczna gołym okiem, stąd często właściciele zwierząt bagatelizują problem higieny jamy ustnej, ta zaś ulega mineralizacji pod wpływem wapnia obecnego w ślinie i przekształca się w kamień nazębny - twardy, brązowy osad na powierzchni zębów, którego już nie da się usunąć poprzez zwykłe szczotkowanie. W efekcie tego stwarzamy idealne środowisko dla rozwoju bakterii, co prowadzi do zapalenia dziąseł (zaczerwienienie i opuchnięcie) i może być przyczyną utraty apetytu i bolesności podczas gryzienia. Patogeny stopniowo przyczyniają się do zniszczenia tkanek utrzymujących ząb w zębodole. Z jamy ustnej wydobywa się nieprzyjemny zapach spowodowany przez lotne związki siarki produkowane przez drobnoustroje. Z czasem bakterie namnażają się u podstawy korzenia zęba, osiągając kość, w której tkwi ząb. Wówczas zęby chwieją się, mogą nawet wypadać, znacznie też wzrasta ryzyko powstawania ropni. Ropnie powstające w okolicy korzenia zęba mogą powodować u bardzo małych psów nawet złamania żuchwy czy szczęki. Zły stan jamy ustnej przyczynia się spadku masy ciała w wyniku silnej bolesności przy pobieraniu pokarmu, narastającego nieprzyjemnego oddechu, ale również do złego ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Wynika to z faktu, że bytujące w jamie ustnej bakterie trafiają do układu krążenia. Dzieje się tak podczas uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych, znajdujących się w dziąsłach. Tym samym bakterie roznoszone są po całym organizmie przez układ krążenia, przez co mogą powodować zakażenia różnych narządów, niezależnie od ich odległości od jamy ustnej. Organy, które najczęściej ulegają zakażeniu to: nerki, serce oraz wątroba, ale również płuca i stawy, w których mogą powstawać ropnie. Konsekwencje są tragiczne w skutkach, a przecież profilaktyka jest tak prosta. Dbajmy, więc o nią i cieszmy się pięknym uśmiechem naszych futrzastych przyjaciół.

Designed by TemplateMo.com Web Graphics downloaded from DH Website Templates