Przed wyjazdem za granicę

Planując podróż za granicę z psem, kotem lub fretką…

 

  • Upewnij się, że znasz aktualne regulacje prawne dotyczące przewozu zwierząt w kraju, do którego się wybieracie – każdy kraj ma inne przepisy!

Przed wyjazdem polecamy kontakt z ambasadą kraju, do którego planujecie podróż. Jest to najpewniejsze źródło aktualnych informacji.

  • Przygotowania i procedurę wyrobienia paszportu najlepiej zacząć co najmniej miesiąc przed wyjazdem.
  • Zwierzak wyjeżdżający za granicę musi być trwale oznakowany za pomocą mikroczipu – tylko takim pacjentom możemy wystawić paszport.
  • Paszport wyrabiamy podczas wizyty klinicznej (całość procedury trwa kilkadziesiąt minut). Konieczna jest do tego obecność zaczipowanego zwierzaka i jego pełnoletniego właściciela.
  • Do każdego wyjazdu potrzebne jest również aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Przypominamy, że w Polsce jest ono ważne tylko przez rok!

Fakt ten nastręcza niestety wielu trudności właścicielom. W przepisach prawnych istnieje kilka szczegółów, o których musicie Państwo wiedzieć:

  • Pies, który podczas szczepienia nie był trwale oznakowany (np. w środę odbyło się szczepienie, a w piątek został zaczipowany), podczas wystawiania paszportu musi zostać zaszczepiony jeszcze raz – takie są przepisy, niestety nie możemy naginać ich w żadną stronę, nawet jeśli pies był zaszczepiony dwa dni wcześniej, w innym gabinecie. Najpierw czipujemy, potem szczepimy!
  • Jeśli zwierzak jest szczepiony przeciwko wściekliźnie po raz pierwszy w życiu (lub po raz pierwszy po zaczipowaniu), obowiązuje go 21 dniowa kwarantanna, podczas której nie może przekroczyć granicy.

Dotyczy to również zwierząt, u których nie dopilnowano terminu kolejnego szczepienia.

W niektórych krajach obowiązuje zakaz wwozu ras psów uznawanych za niebezpieczne.

 

 

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja